Aby jste se dnes mohli prosadit jako zajímavý a originální hudebník, nepotřebujete se nutně trápit od pěti let 4 hodiny denně na housle, nebo mučit prsty prstoklady na klavír. Dokonce nemusíte mít ani elektrickou kytaru a hlasitý PA system, bohatého tatínka, který zakoupil drahé klávesy nebo dýdžejský gramofony se zesilovačem, na kterých lze ničit sousedy a před kamarády předvádět, co všechno někdo jiný z dotyčné firmy, nebo nahrávací společnosti nahrál, vymyslel a úspěšně prodal. Zvuky a hudby se dají také vyluzovat různými, často překvapivými, bláznivými a vzhledově fascinujícími nástroji. Dílna HBB studentům otevře pohled a cestu k levné, recyklované technologii pocházející ze smetiště, kontejneru, bazaru, skladiště, zahrádky nebo špajzu.
Michael Delia-mezinárodně proslulý hudebník, improvizátor a konstruktér zvukových nástrojů se vrací po dlouhé době zpátky do Brna a přiveze nejen hromadu harampádí, vysloužilých elektronických nástrojů a přístrojů, vysavačů, topinkovačů, mechanických hraček, atd které se dají (případně) propojit například s motorem od ledničky, nebo počítačem a celá soustava se dá do pohybu a začne hrát, harašit, hučet, skřípat, šustit, škrkat, hrčet a klepat.
Nástroje je tedy možné nikoli jen leštit, ale rozříznout, zapájet, luxovat, oprášit, poohýbat, stlouct, ořezat, propojit, zapnout do zásuvky a pokud to nedoutná a nesmrdí, tak se dílo podařilo.
Zásadní poučkou pro dílnu je heslo
1. je mnohem jednodušší něco rozmontovat, než smontovat”
2. Neexistuje jedno správné řešení, všechna řešení jsou dobra,
pokud to neprobíjí a nekope.
3. Je uplně jedno, co o tom pak napíšou v Umělci a co si
o tom myslí Marek Pokorný.
Během tří dnů budou studenti mít možnost připravit vlastní a
společné komponenty instalace a seznámit se s kontextem low tech a from
scrach.
15 prosince bude pak společná práce představena jako tombola,
konzert performance a kde budou všichni účastníci dílny zároveň
skladatelem, divákem a performerem.
Jde o závěrečnou dílnu ze série “Zvuk v současném vizuálním umění” a nahrávka z ní, společně s rozhovory s lektory a studenty o tom jak vnímají zvuk budovy v Údolní ulici bude součástí audio CD, které U-fon studio v a Acstream v živém vysílání pustí do Etheru.
MILOS VOJTECHOVSKY
Lektoři: Michael Delia (USA), Miloš Vojtěchovský, Ladislav
železný, Jan Dufek